MisCon 28 Gaming Schedule by Game Type

Here is a schedule of games being run at MisCon 28, sorted by the Game Type. This list is updated on the first Saturday of each month, until March, when it will be updated every Saturday.

Game Type includes Board Game (BG), Live-Action Role-Playing (LARP), Other (Other), Painting (Paint), Role-Playing Games (RPG), Trading Card Game (TCG), and Wargame (WG).

If you want to run a game at MisCon 28, please email the Game Chair to get your game scheduled.

Board Game

Table top board games

  • Sat 10:00 - 6:00 PM, Try a New Board Game
    GM: Jason A. Holt
    NO Table
  • Sat Noon - 4:00 PM, Illuminati
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 16 Room: Ruby's 138 (138)
  • Break Sat 4:00 - Sun Noon
  • Sun Noon - 4:00 PM,
    GM: Dan Talbot
    NO Table
  • Sun 3:00 - 5:00 PM, Cthulhu/Zombie/Dino Hunt Dice
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 25 Room: Ruby's 144 (144)
Board Game schedule in the grid
Other

Miscellaneous

  • Fri 8:00 - Midnight, LARP: Friday Night Theater
    GM: Black Shield Productions
    NO Table
  • Fri 8:00 - Midnight, LARP: Friday Night Theater
    GM: Greg Schneider
    NO Table
  • Fri 8:00 - 10:00 PM, Cheeky Geeky Vaudeville!
    GM: J.K. Hinther
    NO Table
  • Break Fri 10:00 - Sat 8:00
  • Sat 8:00 - 10:00 PM, Costume Pageant
    GM: Faith Emens-Pearson
    NO Table
  • Sat 8:00 - 10:00 PM, Costume Pageant
    GM: Gail Glass
    NO Table
  • Break Sat 10:00 - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Black Shield Meet and Greet
    GM: Black Shield Productions
    Table: 5 Room: Ruby's 159 (159)
Other schedule in the grid
Role-Playing Games

Role-playing games are generally games where the individual players will have one (or more) character and will describe the actions of their character based on the situation set by the Game Master (or Storyteller or DM or Judge, etc.) who is running the game.

  • Fri 1:00 - 4:00 PM, In My Day
    GM: Carrie Jones
    Table: 7 Room: Ruby's 134 (134)
  • Fri 1:00 - 5:00 PM, Library of the Lion
    GM: Kyle Elliott
    Table: 23 Room: Ruby's 143 (143)
  • Fri 1:00 - Midnight, The Journey Home: Apocalypse
    GM: Black Shield Productions
    Table: 5 Room: Ruby's 159 (159)
  • Fri 1:00 - 4:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    Table: 9 Room: Ruby's 135 (135)
  • Fri 2:00 - 4:00 PM, Interactive Panel: GM 101
    GM: Melissa McCallum
    Table: 19 Room: Ruby's 141 (141)
  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Destiny of the Sands 1 of 3: A Bitter Bargain
    GM: Jim Johnson
    Table: 14 Room: Ruby's 137 (137)
  • Fri 2:00 - 4:00 PM, Interactive Panel: GM 101
    GM: Walter Sheppard
    Table: 21 Room: Ruby's 142 (142)
  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Haunting Of Glimmerpoint: Into the Thirnroot Cave
    GM: Erik Evjen
    Table: 12 Room: Ruby's 136 (136)
  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Mists of Mwangi
    GM: Steven Huffstutler
    Table: 17 Room: Ruby's 139 (139)
  • Fri 2:00 - 6:00 PM, The Dead Walk in Bear Creek
    GM: Brian Alterowitz
    Table: 16 Room: Ruby's 138 (138)
  • Fri 4:00 - 6:00 PM, Interactive Panel: GM 101
    GM: Walter Sheppard
    Table: 21 Room: Ruby's 142 (142)
  • Fri 4:00 - 8:00 PM, Caught in the Crosshairs
    GM: Devin Harbour
    Table: 10 Room: Ruby's 135 (135)
  • Fri 4:00 - 8:00 PM, Duty's Edge
    GM: Joel Thorne
    Table: 25 Room: Ruby's 144 (144)
  • Fri 4:00 - 6:00 PM, Interactive Panel: GM 101
    GM: Melissa McCallum
    Table: 19 Room: Ruby's 141 (141)
  • Fri 4:00 - 8:00 PM, The Truth of The Dragonmark
    GM: James Eckert
    Table: 7 Room: Ruby's 134 (134)
  • Fri 6:00 - 9:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    Table: 9 Room: Ruby's 135 (135)
  • Fri 7:00 - 11:00 PM, Numenera
    GM: Sean McClure
    Table: 16 Room: Ruby's 138 (138)
  • Fri 7:00 - 11:00 PM, A Face by Any Other Name
    GM: John Goff
    Table: 23 Room: Ruby's 143 (143)
  • Fri 7:00 - 11:00 PM, Voice In The Void
    GM: Steven Huffstutler
    Table: 18 Room: Ruby's 139 (139)
  • Fri 8:00 - Midnight, A Cold Summer's Night
    GM: Robert Brazel
    Table: 10 Room: Ruby's 135 (135)
  • Fri 8:00 - Midnight, The Shining Force Part 1: Fall of Grans
    GM: Casey Almas
    Table: 7 Room: Ruby's 134 (134)
  • Fri 8:00 - 10:00 PM, The Sleeper Awakens
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 14 Room: Ruby's 137 (137)
  • Fri 8:00 - Midnight, The Mysterious Voyage of the SS Admiral Nakhimov
    GM: Jeffery Kuether-Ulberg
    Table: 12 Room: Ruby's 136 (136)
  • Fri 8:00 - Midnight, The Glass River Rescue
    GM: Stewart Fleming
    Table: 19 Room: Ruby's 141 (141)
  • Fri 8:00 - Midnight, Resistance
    GM: Dean Keith
    Table: 25 Room: Ruby's 144 (144)
  • Fri 8:00 - Midnight, Wooly
    GM: Tod Glenn
    Table: 21 Room: Ruby's 142 (142)
  • Break Fri Midnight - Sat 10:00
  • Sat 10:00 - Midnight, The Journey Home: Apocalypse
    GM: Black Shield Productions
    Table: 5 Room: Ruby's 159 (159)
  • Sat 10:00 - 2:00 PM, Bulldogs! Neither Rain nor Sleet nor Apocalypse
    GM: Molly Lloyd
    Table: 8 Room: Ruby's 134 (134)
  • Sat 10:00 - 1:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    NO Table
  • Sat Noon - 4:00 PM, Duty's Edge
    GM: Joel Thorne
    Table: 23 Room: Ruby's 143 (143)
  • Sat Noon - 4:00 PM, Haunting of Glimmerpoint: Spirits of the Vena'Ren
    GM: Erik Evjen
    NO Table
  • Sat Noon - 7:00 PM, Year of the Shadow Lodge
    GM: Kyle Elliott
    NO Table
  • Sat Noon - 7:00 PM, Year of the Shadow Lodge
    GM: Stewart Fleming
    NO Table
  • Sat Noon - 7:00 PM, Year of the Shadow Lodge
    GM: Steven Huffstutler
    NO Table
  • Sat Noon - 7:00 PM, Year of the Shadow Lodge
    GM: Melissa McCallum
    NO Table
  • Sat Noon - 7:00 PM, Year of the Shadow Lodge
    GM: Walter Sheppard
    NO Table
  • Sat Noon - 4:00 PM, Numenera
    GM: Sean McClure
    Table: 10 Room: Ruby's 135 (135)
  • Sat Noon - 4:00 PM, Confrontation
    GM: Dean Keith
    Table: 25 Room: Ruby's 144 (144)
  • Sat Noon - 4:00 PM, Monocles and Madness!
    GM: Dan Talbot
    Table: 21 Room: Ruby's 142 (142)
  • Sat 1:00 - 5:00 PM, Bad Karma
    GM: Justin Farrington
    Table: 17 Room: Ruby's 139 (139)
  • Sat 1:00 - 4:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    NO Table
  • Sat 2:00 - 6:00 PM, The Dead Walk in Bear Creek
    GM: Brian Alterowitz
    Table: 19 Room: Ruby's 141 (141)
  • Sat 2:00 - 6:00 PM, Insane Russian Clerics IV - Coming to America
    GM: Carrie Jones
    Table: 8 Room: Ruby's 134 (134)
  • Sat 4:00 - 7:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    NO Table
  • Sat 4:00 - 8:00 PM, Off to the Leg Braces
    GM: Devin Harbour
    Table: 25 Room: Ruby's 144 (144)
  • Sat 4:00 - 8:00 PM, Bare en Annen dag i Midgard
    GM: Jeffery Kuether-Ulberg
    Table: 23 Room: Ruby's 143 (143)
  • Sat 4:00 - 8:00 PM,
    GM: Robert J Parker
    Table: 10 Room: Ruby's 135 (135)
  • Sat 4:00 - 8:00 PM, Where Mammoths Dare Not Tread
    GM: Tyson McCarthur
    Table: 21 Room: Ruby's 142 (142)
  • Sat 6:00 - 8:00 PM, A Curiosity
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 17 Room: Ruby's 139 (139)
  • Sat 6:00 - 10:00 PM, The Truth of The Dragonmark
    GM: James Eckert
    Table: 8 Room: Ruby's 134 (134)
  • Sat 6:00 - 10:00 PM, Furry Outlaws
    GM: Kevin Lessley
    NO Table
  • Sat 7:00 - 11:00 PM, A Face by Any Other Name
    GM: John Goff
    Table: 16 Room: Ruby's 138 (138)
  • Sat 8:00 - Midnight,
    GM: Sean Kelly
    Table: 19 Room: Ruby's 141 (141)
  • Sat 8:00 - Midnight, Escape from Missoula
    GM: Dean Keith
    Table: 25 Room: Ruby's 144 (144)
  • Sat 8:00 - Midnight, Mirage
    GM: Tod Glenn
    Table: 21 Room: Ruby's 142 (142)
  • Sat 8:00 - Midnight, Haunting Of Glimmerpoint Into the Duroden Cemetary
    GM: Erik Evjen
    NO Table
  • Sat 8:00 - Midnight, Numenera
    GM: Sean McClure
    Table: 10 Room: Ruby's 135 (135)
  • Sat 8:00 - 10:00 PM, Patrol: D-Day Plus 27
    GM: CthulhuBob Lovely
    Tables: 23, 24 Room: Ruby's 143 (143)
  • Sat 10:00 - 2:00 AM, Box
    GM: Greg Schneider
    Table: 8 Room: Ruby's 134 (134)
  • Sat 10:00 - 2:00 AM, A Society of Secrets
    GM: Marc Johnson
    Table: 23 Room: Ruby's 143 (143)
  • Break Sat 2:00 - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - Midnight, The Journey Home: Apocalypse
    GM: Black Shield Productions
    Table: 5 Room: Ruby's 159 (159)
  • Sun 10:00 - 2:00 PM, Box
    GM: Greg Schneider
    Table: 8 Room: Ruby's 134 (134)
  • Sun 10:00 - 1:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    NO Table
  • Sun 11:00 - 2:00 PM, Haunting Of Glimmerpoint: Into the Thirnroot Cave
    GM: Erik Evjen
    NO Table
  • Sun Noon - 2:00 PM, Interactive Panel: GM 101
    GM: Melissa McCallum
    Table: 16 Room: Ruby's 138 (138)
  • Sun Noon - 4:00 PM, Numenera
    GM: Sean McClure
    NO Table
  • Sun Noon - 3:00 PM, Troopers
    GM: Dean Keith
    Table: 20 Room: Ruby's 141 (141)
  • Sun Noon - 4:00 PM, Duty's Edge
    GM: Joel Thorne
    Table: 23 Room: Ruby's 143 (143)
  • Sun Noon - 2:00 PM, Interactive Panel: GM 101
    GM: Walter Sheppard
    Table: 14 Room: Ruby's 137 (137)
  • Sun Noon - 4:00 PM, The Penumbral Accords
    GM: Steven Huffstutler
    Table: 18 Room: Ruby's 139 (139)
  • Sun 1:00 - 4:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    NO Table
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, Escape from Frogcatraz
    GM: Carrie Jones
    Table: 8 Room: Ruby's 134 (134)
  • Sun 2:00 - 4:00 PM, Interactive Panel: GM 101
    GM: Melissa McCallum
    Table: 16 Room: Ruby's 138 (138)
  • Sun 2:00 - 4:00 PM, Interactive Panel: GM 101
    GM: Walter Sheppard
    Table: 14 Room: Ruby's 137 (137)
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, Bad Karma
    GM: Justin Farrington
    Table: 22 Room: Ruby's 142 (142)
  • Sun 4:00 - 8:00 PM,
    GM: Devin Harbour
    Table: 20 Room: Ruby's 141 (141)
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Save the Kingdom, Be a Hero
    GM: Joel Thorne
    Table: 23 Room: Ruby's 143 (143)
  • Sun 4:00 - 7:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    NO Table
  • Sun 4:00 - 8:00 PM,
    GM: Tyson McCarthur
    Table: 26 Room: Ruby's 144 (144)
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, The Truth of The Dragonmark
    GM: James Eckert
    Table: 8 Room: Ruby's 134 (134)
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, Furry Pirates
    GM: Kevin Lessley
    NO Table
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, The Dead Walk in Bear Creek
    GM: Brian Alterowitz
    Table: 22 Room: Ruby's 142 (142)
  • Sun 7:00 - 11:00 PM, Echoes of the Overwatched
    GM: Steven Huffstutler
    Table: 18 Room: Ruby's 139 (139)
  • Sun 7:00 - 11:00 PM, The Wardstone Patrol
    GM: Walter Sheppard
    Table: 14 Room: Ruby's 137 (137)
  • Sun 7:00 - 11:00 PM, Library of the Lion
    GM: Kyle Elliott
    Table: 12 Room: Ruby's 136 (136)
  • Sun 7:00 - 11:00 PM, The Stolen Heir
    GM: Melissa McCallum
    Table: 16 Room: Ruby's 138 (138)
  • Sun 8:00 - Midnight, Destiny of the Sands 3 of 3: Sanctum of the Sages
    GM: Sean Kelly
    Table: 25 Room: Ruby's 144 (144)
  • Sun 8:00 - Midnight, The Confirmation
    GM: Jim Johnson
    Table: 10 Room: Ruby's 135 (135)
  • Sun 8:00 - Midnight, Haunting of Glimmerpoint: Spirits of the Vena'Ren
    GM: Erik Evjen
    NO Table
  • Sun 8:00 - Midnight, The Path
    GM: Casey Almas
    Table: 23 Room: Ruby's 143 (143)
  • Sun 8:00 - Midnight, Numenera
    GM: Sean McClure
    NO Table
  • Sun 8:00 - Midnight, The Truesilver Treasure
    GM: Marc Johnson
    Table: 20 Room: Ruby's 141 (141)
  • Break Sun Midnight - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Library of the Lion
    GM: Kyle Elliott
    Table: 16 Room: Ruby's 138 (138)
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, The Blackrose Matrimony
    GM: Steven Huffstutler
    Table: 14 Room: Ruby's 137 (137)
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Haunting Of Glimmerpoint Into the Duroden Cemetary
    GM: Erik Evjen
    Table: 12 Room: Ruby's 136 (136)
  • Mon 10:00 - 1:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Ash Law
    Table: 10 Room: Ruby's 135 (135)
Role-Playing Games schedule in the grid
Trading Card Game

Trading Card Games

  • Sun Noon - 8:00 PM, Nyx Games Day Magic the Gathering Event
    GM: Jason Benner
    NO Table
Trading Card Game schedule in the grid
Wargame

Miniature and tabletop wargames

  • Sat 10:00 - 8:00 PM, Warhammer 40K, Infinity, and Kensei
    GM: Michael Ulanski
    NO Table
  • Sat 10:00 - 8:00 PM, WarMachine Demonstrations
    GM: Fenris Ulfhamr
    NO Table
  • Sat 4:00 - 8:00 PM, Drop Into Hell Redux: May 31, 3059
    GM: Ben Donnelly
    NO Table
  • Break Sat 8:00 - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - 8:00 PM, Star Fleet Battles Tournament
    GM: Harlan Haskell III
    NO Table
  • Sun 10:00 - 8:00 PM, Warhammer 40K, Infinity, and Kensei
    GM: Michael Ulanski
    NO Table
  • Sun 10:00 - 8:00 PM, WarMachine Demonstrations
    GM: Fenris Ulfhamr
    NO Table
  • Sun 2:00 - 5:00 PM, Clay-O-Rama
    GM: Beth Stoops
    NO Table
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Destroy Washington
    GM: Ben Donnelly
    NO Table
  • Break Sun 8:00 - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Star Fleet Battles Tournament
    GM: Harlan Haskell III
    NO Table
Wargame schedule in the grid
MisCon Logo MisCon Logo
You are viewing part of the MisCon archives. Information here may be outdated.
For current information visit www.miscon.org.