MisCon 30 Gaming Schedule by Game Type

Here is a schedule of games being run at MisCon 30, sorted by the Game Type. This list is updated on the first Saturday of each month, until March, when it will be updated every Saturday.

Game Type includes Board Game (BG), Live-Action Role-Playing (LARP), Other (Other), Painting (Paint), Role-Playing Games (RPG), Trading Card Game (TCG), and Wargame (WG).

If you want to run a game at MisCon 30, please email the Game Chair to get your game scheduled.

Board Game

Table top board games

  • Fri 3:00 - 7:00 PM, Marvel & DC Dice Masters
    GM: Jason Benner
    Table: 12 Room: Ballroom A
  • Break Fri 7:00 - Fri 8:00
  • Fri 8:00 - Midnight, Red Dragon Inn
    GM: Jason Benner
    Table: 12 Room: Ballroom A
  • Break Fri Midnight - Sat 10:00
  • Sat 10:00 - Noon, Clay O Rama
    GM: Josh Hiday
    Tables: 9, 10, 11 Room: Ballroom A
  • Sat 10:00 - 5:00 PM, Try a New Board Game
    GM: Jason A. Holt
    Tables: 32 Room: Elk's Ballroom, 33 Room: Real Lounge
  • Sat 11:00 - 3:00 PM, Marvel & DC Dice Masters
    GM: Jason Benner
    Table: 12 Room: Ballroom A
  • Sat Noon - 2:00 PM, Steve Jackson Games
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 23 Room: Elk's Ballroom
  • Break Sat 2:00 - Sat 4:00
  • Sat 4:00 - 6:00 PM, Mars Attacks!
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 23 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 6:00 - 8:00 PM, Clay O Rama
    GM: Beth Stoops
    Tables: 9, 10, 11 Room: Ballroom A
  • Break Sat 8:00 - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - Noon, Clay O Rama
    GM: Stewart Fleming
    Tables: 9, 10, 11 Room: Ballroom A
  • Sun 11:00 - 3:00 PM, Marvel & DC Dice Masters
    GM: Jason Benner
    Table: 12 Room: Ballroom A
  • Sun Noon - 2:00 PM, Mars Attacks!
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
Board Game schedule in the grid
Computer Games
  • Sat Noon - 2:00 PM, Knight Squad
    GM: Seth McClain
    Table: 51 Room: Electronic Gaming
  • Sat Noon - 2:00 PM, Chivalry: Medieval Warfare
    GM: Seth McClain
    Table: 52 Room: Electronic Gaming
  • Break Sat 2:00 - Sat 3:00
  • Sat 3:00 - 5:00 PM, Crypt of the Necrodancer
    GM: Seth McClain
    Table: 51 Room: Electronic Gaming
  • Sat 3:00 - 5:00 PM, Don't Starve Together
    GM: Seth McClain
    Table: 52 Room: Electronic Gaming
  • Break Sat 5:00 - Sun Noon
  • Sun Noon - 2:00 PM, Lovers in a Dangerous Spacetime
    GM: Seth McClain
    Table: 51 Room: Electronic Gaming
  • Sun Noon - 2:00 PM, Barony
    GM: Seth McClain
    Table: 52 Room: Electronic Gaming
  • Break Sun 2:00 - Sun 3:00
  • Sun 3:00 - 5:00 PM, Crawl
    GM: Seth McClain
    Table: 51 Room: Electronic Gaming
  • Sun 3:00 - 5:00 PM, ARK: Survival of the Fittest
    GM: Seth McClain
    Table: 52 Room: Electronic Gaming
Computer Games schedule in the grid
Live-Action Role-Playing

Live-action role-playing, or LARPing, is like its table-top counterpart except that the players act out the interactions between their characters.

  • Fri 8:00 - Midnight, One Wedding, One King
    GM: Greg Schneider
    Tables: 33, 34, 35, 36, 37, 38 Room: Real Lounge
Live-Action Role-Playing schedule in the grid
Other

Miscellaneous

  • Sat 4:00 - 7:00 PM, The Art of Dragon Dronet
    GM: Chad Volpe
    NO Table
  • Sat 4:00 - 7:00 PM, The Art of Dragon Dronet
    GM: Dragon Dronet
    NO Table
  • Break Sat 7:00 - Sun 4:00
  • Sun 4:00 - 5:00 PM, Costume Pageant
    GM: Jim Butcher
    NO Table
Other schedule in the grid
Role-Playing Games

Role-playing games are generally games where the individual players will have one (or more) character and will describe the actions of their character based on the situation set by the Game Master (or Storyteller or DM or Judge, etc.) who is running the game.

  • Fri Noon - Midnight, Journey Home: Genesis
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 45, 46, 47 Room: Upstairs Gaming 1
  • Fri Noon - Midnight, Rise of Tyranny
    GM: Michiel Timmermans
    Table: 19 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Faithless and Forgotten, Part 1
    GM: Robert Olson
    Table: 27 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 2:00 - 4:00 PM, How To Play GURPS
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 2:00 - 4:00 PM, Sword of Cortez
    GM: Kevin Lessley
    Table: 17 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 2:00 - 4:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 25 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 4:00 - 6:00 PM, Game Night
    GM: James Eckert
    Table: 48 Room: Upstairs Gaming 1
  • Fri 4:00 - 8:00 PM, The Speaker in Dreams
    GM: Lee Stahl
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 4:00 - 6:00 PM, The King's Seal...Stolen!?
    GM: Kevin Lessley
    Table: 17 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 6:00 - 8:00 PM, Stop! Thief!
    GM: Kevin Lessley
    Table: 17 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 6:00 - 10:00 PM, Under a Metal Sky
    GM: Justin Gaither
    Table: 23 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 6:00 - 10:00 PM, Misty Isles of the Eld
    GM: Robert J Parker
    Table: 29 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 6:00 - 10:00 PM, Between the Lines
    GM: Frank Pruett
    Table: 27 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 6:00 - 8:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 25 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 7:00 - 11:00 PM, A Time To Harvest
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 21 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 8:00 - Midnight, Vacation in Paradise?
    GM: Jeffery Kuether-Ulberg
    Table: 15 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 8:00 - Midnight, Escape: Wrath of the Magus
    GM: Jeff Wilson
    Table: 17 Room: Elk's Ballroom
  • Fri 9:00 - Midnight, Not-So-Super Heroes
    GM: Dean Keith
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Break Fri Midnight - Sat 9:00
  • Sat 9:00 - 11:00 AM, TOON: Short Subjects
    GM: Luke Hutson
    Table: 48 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 10:00 - 5:00 PM, Space Alert Academy
    GM: Sierra Holt
    Table: 34 Room: Real Lounge
  • Sat 10:00 - 2:00 PM, The Shining Force: A Devils Tale
    GM: Casey Almas
    Table: 49 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 10:00 - Midnight, Journey Home: Genesis
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 45, 46, 47 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 10:00 - Noon, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 10:00 - 2:00 PM, D&D Adventure League
    GM: Charles Bankston
    Table: 15 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 11:00 - 3:00 PM, Faithless and Forgotten, Part 2
    GM: Robert Olson
    Table: 27 Room: Elk's Ballroom
  • Sat Noon - 3:00 PM, The Trailer Park: State Fair
    GM: Dean Keith
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Sat Noon - Midnight, Rise of Tyranny
    GM: Michiel Timmermans
    Table: 21 Room: Elk's Ballroom
  • Sat Noon - 2:00 PM, Action Plumbers L. 1: Denim Denim Denim
    GM: James Eckert
    Table: 48 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 2:00 - 4:00 PM, The Goblin King
    GM: Greg Schneider
    Table: 48 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 2:00 - 4:00 PM, The Sewers of Silence
    GM: Kevin Lessley
    Table: 25 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 3:00 - 7:00 PM, D&D Adventure League
    GM: Charles Bankston
    Table: 15 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 3:00 - 5:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 4:00 - 8:00 PM, The Blakros Connection
    GM: Robert Olson
    Table: 29 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 4:00 - 6:00 PM, A Shot in the Dark
    GM: Kevin Lessley
    Table: 25 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 4:00 - 8:00 PM, Avengers: Doom
    GM: Luke Hutson
    Table: 48 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 6:00 - 8:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 6:00 - 10:00 PM, The Shining Force: Light's Last Hope
    GM: Casey Almas
    Table: 49 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 6:00 - 10:00 PM, 13
    GM: Justin Gaither
    Table: 25 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 7:00 - Midnight, The Swap
    GM: Patrick Daugherty
    Table: 27 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 7:00 - 11:00 PM, A Time To Harvest
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 23 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 8:00 - Midnight, Curse of Strahd: Death House
    GM: Spencer Hayes
    Table: 19 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 8:00 - Midnight, D&D Adventure League
    GM: Charles Bankston
    Table: 15 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 8:00 - Midnight, Escape: Wrath of the Magus
    GM: Jeff Wilson
    Table: 17 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 8:00 - Midnight, Revenge of the Crone
    GM: Tod Glenn
    Table: 29 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 8:00 - Midnight, To Judge a Soul, Part 1: The Lost Legacy
    GM: Frank Pruett
    Table: 31 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 9:00 - Midnight, The Trailer Park: Camp Out
    GM: Dean Keith
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Break Sat Midnight - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - 3:00 PM, Journey Home: Genesis
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 45, 46, 47 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sun 10:00 - 2:00 PM, Trouble on the Transcontinental
    GM: Luke Hutson
    Table: 48 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sun 10:00 - 2:00 PM, SINers in the Holy land
    GM: James Eckert
    Table: 49 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sun 11:00 - 1:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 11:00 - 3:00 PM, Captive in Crystal
    GM: Robert Olson
    Table: 27 Room: Elk's Ballroom
  • Sun Noon - Midnight, Rise of Tyranny
    GM: Michiel Timmermans
    Table: 19 Room: Elk's Ballroom
  • Sun Noon - 2:00 PM, Operation: Golden Condor
    GM: Kevin Lessley
    Table: 15 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 2:00 - 4:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 2:00 - 4:00 PM, Warbirds Unlimited
    GM: Kevin Lessley
    Table: 15 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 3:00 - 5:00 PM, Journey Home: Genesis
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 33, 34, 35, 36, 37, 38 Room: Real Lounge
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Mega-City Run
    GM: Jeffery Kuether-Ulberg
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Faithless and Forgotten, Part 3
    GM: Robert Olson
    Table: 27 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Escape: Wrath of the Magus
    GM: Jeff Wilson
    Table: 15 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Gathox Vertical Slum
    GM: David Lewis Johnson
    Table: 29 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, To Judge a Soul, Part 2: Karma Reclaimed
    GM: Frank Pruett
    Table: 25 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 6:00 - 9:00 PM, Muppets
    GM: Dean Keith
    Table: 17 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 7:00 - 9:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 7:00 - Midnight, Missing Persons
    GM: Patrick Daugherty
    Table: 23 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 8:00 - Midnight, Shadowrun Intro Scenario
    GM: Lee Stahl
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 8:00 - Midnight, Dead City
    GM: Justin Gaither
    Table: 15 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 8:00 - Midnight, Red Snow
    GM: Tod Glenn
    Table: 25 Room: Elk's Ballroom
  • Sun 8:00 - Midnight, Red Company: Child of Fate
    GM: Greg Schneider
    Table: 48 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sun 8:00 - Midnight, Wolf in the Fold
    GM: Cory Cummings
    Table: 21 Room: Elk's Ballroom
  • Break Sun Midnight - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Rise of Tyranny
    GM: Michiel Timmermans
    Table: 10 Room: Ballroom A
  • Mon 11:00 - 3:00 PM, Pathfinder Society Scenario TBA
    GM: Robert Olson
    Table: 12 Room: Ballroom A
  • Mon Noon - 2:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 8 Room: Ballroom A
Role-Playing Games schedule in the grid
Trading Card Game

Trading Card Games

  • Fri Noon - 2:00 PM, Magic the Gathering Mini Masters Event
    GM: Jason Benner
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Break Fri 2:00 - Sat Noon
  • Sat Noon - 6:00 PM, Magic The Gathering Tournament
    GM: Lee Stahl
    Tables: 17, 18, 19, 20 Room: Elk's Ballroom
  • Sat 4:00 - 8:00 PM, Arbalist
    GM: Frank Pruett
    Table: 13 Room: Elk's Ballroom
  • Break Sat 8:00 - Sun 2:00
  • Sun 2:00 - 3:00 PM, Pokemon
    GM: Josh Hiday
    Tables: 21, 23 Room: Elk's Ballroom
Trading Card Game schedule in the grid
Wargame

Miniature and tabletop wargames

  • Sat 10:00 - 4:00 PM, Classic Battletech
    GM: Ben Donnelly
    Tables: 2, 3 Room: Ballroom A
  • Sat 3:00 - 7:00 PM, The Battle for Gliese 258d - Reconnaissance
    GM: Cory Cummings
    Table: 1 Room: Ballroom A
  • Break Sat 7:00 - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - 5:00 PM, Star Fleet Battles
    GM: Harlan Haskell III
    Tables: 1, 2, 3, 4 Room: Ballroom A
  • Sun Noon - 6:00 PM, Battletech Alpha Strike
    GM: Ben Donnelly
    Tables: 5, 6 Room: Ballroom A
  • Break Sun 6:00 - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 4:00 PM, Star Fleet Battles
    GM: Harlan Haskell III
    Table: 1 Room: Ballroom A
Wargame schedule in the grid

MisCon Logo MisCon Logo
You are viewing part of the MisCon archives. Information here may be outdated.
For current information visit www.miscon.org.