MisCon 31 Gaming Schedule by Game Type

Here is a schedule of games being run at MisCon 31, sorted by the Game Type. This list is updated on the first Saturday of each month, until March, when it will be updated every Saturday.

Game Type includes Board Game (BG), Live-Action Role-Playing (LARP), Other (Other), Painting (Paint), Role-Playing Games (RPG), Trading Card Game (TCG), and Wargame (WG).

If you want to run a game at MisCon 31, please email the Game Chair to get your game scheduled.

Board Game

Table top board games

  • Fri Noon - 2:00 PM, Dead Of Winter
    GM: Heather Cummins
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Fri 2:00 - 4:00 PM, Tokaido
    GM: Heather Cummins
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Fri 4:00 - 6:00 PM, Pandemic
    GM: Heather Cummins
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Break Fri 6:00 - Sat 10:00
  • Sat 10:00 - 5:00 PM, Try A New Board Game
    GM: Jason A. Holt
    Tables: 25, 26 Room: Upstairs Gaming 2
  • Sat 10:00 - Noon, King Of Tokyo
    GM: Heather Cummins
    Table: 13 Room: Ballroom B
  • Sat Noon - 2:00 PM, Introduction To Settlers Of Catan
    GM: Connor Smith
    Table: 13 Room: Ballroom B
  • Sat 2:00 - 4:00 PM, Mysterium
    GM: Heather Cummins
    Table: 15 Room: Ballroom B
  • Sat 2:00 - 4:00 PM, ARC
    GM: Alan Marr
    Table: 17 Room: Ballroom B
  • Sat 2:00 - 6:00 PM, Illuminati
    GM: Connor Smith
    Table: 13 Room: Ballroom B
  • Sat 3:00 - 6:00 PM, Battlestar Galactica
    GM: Nick Plantz
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Break Sat 6:00 - Sat 8:00
  • Sat 8:00 - Midnight, Crabs Against Humidity
    GM: Meagan Scruggs
    Table: 28 Room: Upstairs Gaming 3
  • Break Sat Midnight - Sun 11:00
  • Sun 11:00 - 1:00 PM, One Night Ultimate Werewolf
    GM: Heather Cummins
    Tables: 13, 14 Room: Ballroom B
  • Sun Noon - 2:00 PM, Smash-Up +All Expansions
    GM: Nick Plantz
    Table: 15 Room: Ballroom B
  • Sun Noon - 2:00 PM, ARC
    GM: Alan Marr
    Table: 10 Room: Ballroom B
  • Sun 1:00 - 4:00 PM, Settlers Of Catan Large Game
    GM: Connor Smith
    Tables: 13, 14 Room: Ballroom B
  • Sun 3:00 - 5:00 PM, Relics of Etheria
    GM: Alan Marr
    Table: 10 Room: Ballroom B
  • Sun 4:00 - 6:00 PM, Blood Rage
    GM: Nick Plantz
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Break Sun 6:00 - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - Noon, Relics of Etheria
    GM: Alan Marr
    Table: 7 Room: Ballroom A
  • Mon Noon - 2:00 PM, ARC
    GM: Alan Marr
    Table: 7 Room: Ballroom A
Board Game schedule in the grid
Computer Games
  • Fri Noon - 6:00 PM, Injustice 2 Open Play
    GM: Montana Melee
    Tables: 19, 20 Room: Electronic Gaming
  • Fri Noon - 6:00 PM, Smash Brothers Free Play
    GM: Montana Melee
    Tables: 21, 22 Room: Electronic Gaming
  • Break Fri 6:00 - Fri 7:00
  • Fri 7:00 - Midnight, Salty Suite
    GM: Summit Gaming
    Tables: 19, 20, 21, 22 Room: Electronic Gaming
  • Break Fri Midnight - Sat 10:00
  • Sat 10:00 - 6:00 PM, Injustice 2 Open Play
    GM: Montana Melee
    Tables: 19, 20 Room: Electronic Gaming
  • Sat 10:00 - 6:00 PM, Smash Brothers Free Play
    GM: Montana Melee
    Tables: 21, 22 Room: Electronic Gaming
  • Break Sat 6:00 - Sat 7:00
  • Sat 7:00 - 11:00 PM, Injustice 2 Tournament
    GM: Montana Melee
    Tables: 19, 20, 21, 22 Room: Electronic Gaming
  • Break Sat 11:00 - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - 6:00 PM, Street Fighter V Free Play
    GM: Montana Melee
    Tables: 19, 20 Room: Electronic Gaming
  • Sun 10:00 - 6:00 PM, Blaz Blue Free Play
    GM: Montana Melee
    Table: 21 Room: Electronic Gaming
  • Sun 10:00 - 6:00 PM, Guilty Gear Free Play
    GM: Montana Melee
    Table: 22 Room: Electronic Gaming
  • Break Sun 6:00 - Sun 7:00
  • Sun 7:00 - 11:00 PM, Street Fighter V Tournament
    GM: Montana Melee
    Tables: 19, 20, 21, 22 Room: Electronic Gaming
  • Break Sun 11:00 - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Street Fighter V Free Play
    GM: Montana Melee
    Tables: 19, 20 Room: Electronic Gaming
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Blaz Blue Free Play
    GM: Montana Melee
    Table: 21 Room: Electronic Gaming
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Guilty Gear Free Play
    GM: Montana Melee
    Table: 22 Room: Electronic Gaming
Computer Games schedule in the grid
Live-Action Role-Playing

Live-action role-playing, or LARPing, is like its table-top counterpart except that the players act out the interactions between their characters.

  • Fri 8:00 - Midnight, The Pirate Life
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 39, 40, 41, 42 Room: Jefferson Room, 43, 44, 45, 46 Room: Madison Room
  • Break Fri Midnight - Sat 8:00
  • Sat 8:00 - Midnight, All In The Same Boat
    GM: Greg Schneider
    Tables: 39, 40, 41, 42 Room: Jefferson Room, 43, 44, 45, 46 Room: Madison Room
Live-Action Role-Playing schedule in the grid
Other

Miscellaneous

  • Sun 6:00 - 7:00 PM, Costume Pageant
    GM: Becky Harouz
    NO Table
  • Sun 6:00 - 7:00 PM, Costume Pageant
    GM: Justin Barba
    NO Table
Other schedule in the grid
Role-Playing Games

Role-playing games are generally games where the individual players will have one (or more) character and will describe the actions of their character based on the situation set by the Game Master (or Storyteller or DM or Judge, etc.) who is running the game.

  • Fri 1:00 - 5:00 PM, Purge it with Fire
    GM: Caille Jensen
    Table: 24 Room: Upstairs Gaming 1
  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Journey to the Emerald Vaults
    GM: Chris Wadkins
    Table: 27 Room: Upstairs Gaming 3
  • Fri 4:00 - 6:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 11 Room: Ballroom B
  • Fri 5:00 - 10:00 PM, The Tower Of Doom
    GM: Jeff Wilson
    Tables: 1, 2 Room: Ballroom A
  • Fri 6:00 - 10:00 PM, Pathfinder For Beginners
    GM: Frank Pruett
    Table: 3 Room: Ballroom A
  • Fri 6:00 - 10:00 PM, Sword Land RPG Core Demo
    GM: Erik Evjen
    Table: 26 Room: Upstairs Gaming 2
  • Fri 7:00 - 11:00 PM, Shootout at the Circle R Corral
    GM: John Goff
    Table: 27 Room: Upstairs Gaming 3
  • Fri 8:00 - Midnight, Slave Trade
    GM: Patrick Daugherty
    Table: 25 Room: Upstairs Gaming 2
  • Fri 9:00 - Midnight, The Trailer Park: Date Night
    GM: Dean Keith
    Table: 24 Room: Upstairs Gaming 1
  • Break Fri Midnight - Sat 10:00
  • Sat 10:00 - 2:00 PM, Battle Of The Bands
    GM: Luke Hutson
    Table: 15 Room: Ballroom B
  • Sat 10:00 - 2:00 PM, A Simple Retrieval
    GM: Cassie Lee McElhaney
    Table: 17 Room: Ballroom B
  • Sat 10:00 - 2:00 PM, A Murder in Kyuden Isawa
    GM: Shawn Kneupper
    Table: 24 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 10:00 - 2:00 PM, The Sky is Falling
    GM: Chris Wadkins
    Table: 18 Room: Ballroom B
  • Sat 10:00 - Noon, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 11 Room: Ballroom B
  • Sat 10:00 - 5:00 PM, Space Alert Academy
    GM: Sierra Holt
    Tables: 27, 28 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sat 10:00 - 2:00 PM, Sword Land RPG Core Demo
    GM: Erik Evjen
    Table: 23 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat Noon - 4:00 PM, Madness Of Abracadamus
    GM: Tyce Velde
    Table: 11 Room: Ballroom B
  • Sat Noon - 3:00 PM, Star Wars: The Dirty Half Dozen
    GM: Dean Keith
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Sat 2:00 - 6:00 PM, Dark Matter
    GM: Christina Tyler
    Table: 24 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 2:00 - 6:00 PM, City of Brass and Flame
    GM: Chris Wadkins
    Table: 18 Room: Ballroom B
  • Sat 3:00 - 7:00 PM, The Legion of Tomorrow
    GM: Caille Jensen
    Table: 23 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 4:00 - 6:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 11 Room: Ballroom B
  • Sat 5:00 - 10:00 PM, The Tower Of Doom
    GM: Jeff Wilson
    Table: 25 Room: Upstairs Gaming 2
  • Sat 5:00 - 9:00 PM, Marvel Heroes: The Road Between Worlds
    GM: Luke Hutson
    Table: 26 Room: Upstairs Gaming 2
  • Sat 6:00 - 10:00 PM, PFS 7-14: Faithless And Forgotten Part 1
    GM: Frank Pruett
    Table: 1 Room: Ballroom A
  • Sat 7:00 - 11:00 PM, Weird War II: Battle Of The Boulders
    GM: John Goff
    Table: 27 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sat 8:00 - Midnight, RUN!
    GM: Patrick Daugherty
    Table: 23 Room: Upstairs Gaming 1
  • Break Sat Midnight - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - 2:00 PM, Journey to the Emerald Vaults
    GM: Chris Wadkins
    Table: 18 Room: Ballroom B
  • Sun 10:00 - Noon, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Sun 10:00 - 2:00 PM, The Last Days of Doji Rehatsu
    GM: Shawn Kneupper
    Table: 12 Room: Ballroom B
  • Sun 11:00 - 1:00 PM, Cartoon Time: Scooby Doo And Jabberjaw
    GM: Dean Keith
    Table: 11 Room: Ballroom B
  • Sun Noon - 4:00 PM, House Of The White Crane
    GM: Greg Schneider
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Sun Noon - 4:00 PM, Blood On The Ice
    GM: Gary Washington
    Table: 25 Room: Upstairs Gaming 2
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, The Sky is Falling
    GM: Chris Wadkins
    Table: 18 Room: Ballroom B
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, A Simple Retrieval
    GM: Cassie Lee McElhaney
    Table: 11 Room: Ballroom B
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, Madness Of Abracadamus
    GM: Tyce Velde
    Table: 17 Room: Ballroom B
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, A Murder in Kyuden Isawa
    GM: Shawn Kneupper
    Table: 12 Room: Ballroom B
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, Down the Draco Hole
    GM: Caille Jensen
    Table: 24 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sun 2:00 - 10:00 PM, Trailer Park Vs The Apocalypse
    GM: Christina Tyler
    Tables: 27, 28 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sun 2:00 - 10:00 PM, Trailer Park Vs The Apocalypse
    GM: Dean Keith
    Tables: 27, 28 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sun 2:00 - 10:00 PM, Trailer Park Vs The Apocalypse
    GM: Luke Hutson
    Tables: 27, 28 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sun 2:00 - 10:00 PM, Trailer Park Vs The Apocalypse
    GM: Casey Almas
    Tables: 27, 28 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sun 4:00 - 6:00 PM, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 13 Room: Ballroom B
  • Sun 4:00 - 7:00 PM, Legacy Re-born
    GM: Patrick Daugherty
    Table: 25 Room: Upstairs Gaming 2
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, Dread
    GM: Jeremiah Supon
    Table: 26 Room: Upstairs Gaming 2
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, PFS 7-16: Faithless And Forgotten Part 2
    GM: Frank Pruett
    Table: 1 Room: Ballroom A
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, Sword Land RPG Core Demo
    GM: Erik Evjen
    Table: 24 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sun 7:00 - 11:00 PM, Sabotage In Space
    GM: Tyce Velde
    Table: 25 Room: Upstairs Gaming 2
  • Sun 8:00 - Midnight, Dream Guard
    GM: Forrest Leder
    Table: 23 Room: Upstairs Gaming 1
  • Break Sun Midnight - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, The Last Days of Doji Rehatsu
    GM: Shawn Kneupper
    Table: 5 Room: Ballroom A
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, A Simple Retrieval
    GM: Cassie Lee McElhaney
    Table: 9 Room: Ballroom B
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, PFS 7-18: Faithless And Forgotten Part 3
    GM: Frank Pruett
    Table: 6 Room: Ballroom A
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, City of Brass and Flame
    GM: Chris Wadkins
    Table: 10 Room: Ballroom B
  • Mon 10:00 - Noon, 13th Age RPG
    GM: Emily Westfall
    Table: 8 Room: Ballroom A
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Sword Land RPG Core Demo
    GM: Erik Evjen
    Table: 11 Room: Ballroom B
Role-Playing Games schedule in the grid
Wargame

Miniature and tabletop wargames

  • Sat Noon - 6:00 PM, Battletech Royal Rumble
    GM: Ben Donnelly
    Tables: 6, 7, 8 Room: Ballroom A
  • Break Sat 6:00 - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - 5:00 PM, Star Fleet Battles
    GM: Harlan Haskell III
    Tables: 1, 2, 3, 4 Room: Ballroom A
  • Sun Noon - 6:00 PM, Battletech: Into The Breach
    GM: Ben Donnelly
    Tables: 6, 7, 8 Room: Ballroom A
  • Break Sun 6:00 - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 2:00 PM, Star Fleet Battles
    GM: Harlan Haskell III
    Tables: 1, 2, 3, 4 Room: Ballroom A
Wargame schedule in the grid

MisCon Logo MisCon Logo
You are viewing part of the MisCon archives. Information here may be outdated.
For current information visit www.miscon.org.