Missoula's Science Fiction & Fantasy Convention

MisCon 32: May 25 - 28, 2018 Missoula, Montana

MisCon 32 Gaming Schedule by Game Type

Here is a schedule of games being run at MisCon 32, sorted by the Game Type. This list is updated on the first Saturday of each month, until March, when it will be updated every Saturday.

Game Type includes Board Game (BG), Live-Action Role-Playing (LARP), Other (Other), Painting (Paint), Role-Playing Games (RPG), Trading Card Game (TCG), and Wargame (WG).

If you want to run a game at MisCon 32, please sign up to get your game scheduled.

Board Game

Table top board games

  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Star Wars Imperial Assault
    GM: Jason Benner
    Tables: 1, 2 Room: Ballroom A
  • Break Fri 6:00 - Sun 1:00
  • Sun 1:00 - 7:00 PM, Infinity The Game
    GM: Lily Oliver
    Tables: 7, 9 Room: Ballroom A
Board Game schedule in the grid
Computer Games
  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Street Fighter 5
    GM: Montana Melee
    Tables: 33, 34, 35 Room: Montana Boardroom
  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Injustice 2
    GM: Montana Melee
    Tables: 36, 37, 38 Room: Montana Boardroom
  • Break Fri 6:00 - Sat 10:00
  • Sat 10:00 - 6:00 PM, Street Fighter 5
    GM: Montana Melee
    Tables: 33, 34, 35 Room: Montana Boardroom
  • Sat 10:00 - 6:00 PM, DBZ Fighter
    GM: Montana Melee
    Tables: 36, 37, 38 Room: Montana Boardroom
  • Break Sat 6:00 - Sat 7:00
  • Sat 7:00 - 10:00 PM, Street Fighter 5 Tournament
    GM: Montana Melee
    Tables: 33, 34, 35, 36, 37, 38 Room: Montana Boardroom
  • Break Sat 10:00 - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - 6:00 PM, DBZ Fighter
    GM: Montana Melee
    Tables: 36, 37, 38 Room: Montana Boardroom
  • Sun 10:00 - 6:00 PM, Tekken 7 Free Play
    GM: Montana Melee
    Tables: 33, 34, 35 Room: Montana Boardroom
  • Break Sun 6:00 - Sun 7:00
  • Sun 7:00 - 10:00 PM, DBZ Fighter Tournament
    GM: Montana Melee
    Tables: 33, 34, 35, 36, 37, 38 Room: Montana Boardroom
  • Break Sun 10:00 - Mon 10:00
  • Mon 10:00 - 4:00 PM, Tekken 7 Free Play
    GM: Montana Melee
    Tables: 33, 34, 35 Room: Montana Boardroom
  • Mon 10:00 - 4:00 PM, Injustice 2
    GM: Montana Melee
    Tables: 36, 37, 38 Room: Montana Boardroom
Computer Games schedule in the grid
Role-Playing Games

Role-playing games are generally games where the individual players will have one (or more) character and will describe the actions of their character based on the situation set by the Game Master (or Storyteller or DM or Judge, etc.) who is running the game.

  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Breakdown in Cairo, Ill.
    GM: Tyce Velde
    Table: 11 Room: Madison Room
  • Fri 2:00 - 4:00 PM, Spaceballs the RPG
    GM: Dean Keith
    Table: 14 Room: Madison Room
  • Fri 2:00 - 4:00 PM, Spaceballs the RPG
    GM: Black Shield Productions
    Table: 14 Room: Madison Room
  • Fri 3:00 - 5:00 PM, The Black Fletching in the Library.
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Upstairs Gaming 3
  • Fri 4:00 - 8:00 PM, Scions of the Sky Key, Part 1
    GM: Frank Pruett
    Table: 13 Room: Madison Room
  • Fri 4:00 - 8:00 PM, Scions of the Sky Key, Part 1
    GM: Stewart Fleming
    Table: 13 Room: Madison Room
  • Fri 6:00 - 8:00 PM, The Trailer Park: Brewery Tour
    GM: Dean Keith
    Table: 14 Room: Madison Room
  • Fri 6:00 - 8:00 PM, The Trailer Park: Brewery Tour
    GM: Black Shield Productions
    Table: 14 Room: Madison Room
  • Fri 6:00 - 10:00 PM, Wizardry 101: Evil Exhumed
    GM: Clara T
    Table: 25 Room: Gallatin Room
  • Fri 6:00 - 10:00 PM, Tal'Dorei Campaign Setting
    GM: Clint McCaslin
    Table: 12 Room: Madison Room
  • Fri 8:00 - Midnight, Second String Heroes
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 21 Room: Gallatin Room
  • Fri 8:00 - Midnight, Vault of Lost Heroes
    GM: Jeffery Kuether-Ulberg
    Table: 29 Room: Upstairs Gaming 2
  • Fri 8:00 - Midnight, The Liar's Game
    GM: Greg Schneider
    Tables: 16, 18 Room: Jefferson Room
  • Fri 8:00 - Midnight, The Liar's Game
    GM: Casey Almas
    Tables: 16, 18 Room: Jefferson Room
  • Break Fri Midnight - Sat 10:00
  • Sat 10:00 - Midnight, The Evolution Matrix
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 15, 16, 17, 18, 19, 20 Room: Jefferson Room
  • Sat 11:00 - 1:00 PM, The Black Fletching in the Library.
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sat 1:00 - 5:00 PM, The Sunken Temple
    GM: Joel Thorne
    Table: 24 Room: Gallatin Room
  • Sat 2:00 - 6:00 PM, Last Summer in West Riverside
    GM: Tyce Velde
    Table: 11 Room: Madison Room
  • Sat 2:00 - 6:00 PM, Scions of the Sky Key, Part 2
    GM: Stewart Fleming
    Table: 13 Room: Madison Room
  • Sat 2:00 - 6:00 PM, Through a Glass Darkly
    GM: CthulhuBob Lovely
    Table: 28 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sat 4:00 - 8:00 PM, Dreamguard: Moonrise, Nightfall
    GM: Forrest Leder
    Table: 26 Room: Gallatin Room
  • Sat 6:00 - 10:00 PM, Defy the Mundane
    GM: Seth Vannier
    Table: 24 Room: Gallatin Room
  • Sat 6:00 - 10:00 PM, Tal'Dorei Campaign Setting
    GM: Clint McCaslin
    Table: 23 Room: Gallatin Room
  • Sat 6:00 - 10:00 PM, Wizardry 201: Candle In The Dark
    GM: Clara T
    Table: 25 Room: Gallatin Room
  • Sat 8:00 - Midnight, The Legacy of Hanpa 1
    GM: Tod Glenn
    Table: 30 Room: Upstairs Gaming 2
  • Break Sat Midnight - Sun 10:00
  • Sun 10:00 - Noon, X-Men: Invasion
    GM: Black Shield Productions
    Table: 14 Room: Madison Room
  • Sun 10:00 - Noon, X-Men: Invasion
    GM: Luke Hutson
    Table: 14 Room: Madison Room
  • Sun 10:00 - 2:00 PM, Missed Opportunities
    GM: Greg Schneider
    Table: 26 Room: Gallatin Room
  • Sun 10:00 - 2:00 PM, Missed Opportunities
    GM: Black Shield Productions
    Table: 26 Room: Gallatin Room
  • Sun 11:00 - 1:00 PM, The Black Fletching in the Library.
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sun Noon - 7:00 PM, Space Alert Academy
    GM: Sierra Dawn Holt
    Table: 28 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sun Noon - 3:00 PM, A Homecoming
    GM: Black Shield Productions
    Table: 15 Room: Jefferson Room
  • Sun Noon - 3:00 PM, A Homecoming
    GM: Christina Tyler
    Table: 15 Room: Jefferson Room
  • Sun 1:00 - 3:00 PM, Benchwarmers
    GM: Molly Lloyd
    Tables: 11, 12, 13, 14 Room: Madison Room
  • Sun 1:00 - 3:00 PM, Benchwarmers
    GM: Dean Keith
    Tables: 11, 12, 13, 14 Room: Madison Room
  • Sun 1:00 - 3:00 PM, Benchwarmers
    GM: Luke Hutson
    Tables: 11, 12, 13, 14 Room: Madison Room
  • Sun 1:00 - 3:00 PM, Benchwarmers
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 11, 12, 13, 14 Room: Madison Room
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, Running Out
    GM: Tyce Velde
    Table: 18 Room: Jefferson Room
  • Sun 2:00 - 6:00 PM, Last Summer in West Riverside
    GM: Tyce Velde
    Table: 23 Room: Gallatin Room
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Scions of the Sky Key, Part 3
    GM: Frank Pruett
    Table: 11 Room: Madison Room
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Scions of the Sky Key, Part 3
    GM: Stewart Fleming
    Table: 11 Room: Madison Room
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, FireFly- Firewinds Of the Suns
    GM: Jeffrey-James Halvorson
    Table: 20 Room: Jefferson Room
  • Sun 4:00 - 8:00 PM, Dark inheritance
    GM: William Wagner
    Table: 21 Room: Gallatin Room
  • Sun 6:00 - 8:00 PM, Far From the Halls of Justice
    GM: Jeffery Kuether-Ulberg
    Table: 27 Room: Upstairs Gaming 1
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, One Northeast Lane
    GM: Greg Schneider
    Tables: 31, 32 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, One Northeast Lane
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 31, 32 Room: Upstairs Gaming 3
  • Sun 6:00 - 10:00 PM, Wizardry 202: Into The Mists
    GM: Clara T
    Table: 25 Room: Gallatin Room
  • Sun 7:00 - 9:00 PM, League of Uncommunicative Gentlemen (LUG)
    GM: Black Shield Productions
    Table: 18 Room: Jefferson Room
  • Sun 7:00 - 9:00 PM, League of Uncommunicative Gentlemen (LUG)
    GM: Dean Keith
    Table: 18 Room: Jefferson Room
  • Sun 7:00 - 9:00 PM, The Hive
    GM: Black Shield Productions
    Table: 15 Room: Jefferson Room
  • Sun 7:00 - 9:00 PM, The Hive
    GM: Molly Lloyd
    Table: 15 Room: Jefferson Room
  • Sun 7:00 - 9:00 PM, Inspectres
    GM: Luke Hutson
    Table: 13 Room: Madison Room
  • Sun 7:00 - 9:00 PM, Inspectres
    GM: Black Shield Productions
    Table: 13 Room: Madison Room
  • Sun 8:00 - Midnight, Test of Tar Kuata
    GM: Stewart Fleming
    Table: 11 Room: Madison Room
  • Sun 8:00 - Midnight, Test of Tar Kuata
    GM: Frank Pruett
    Table: 11 Room: Madison Room
  • Sun 8:00 - Midnight, Dreamguard: Moonrise, Nightfall
    GM: Forrest Leder
    Table: 26 Room: Gallatin Room
  • Break Sun Midnight - Mon 8:00
  • Mon 8:00 - Noon, Wizardry 401: Staff of The Magus
    GM: Clara T
    Table: 25 Room: Gallatin Room
  • Mon 11:00 - 4:00 PM, The Black Fletching in the Library.
    GM: Emily Westfall
    Table: 31 Room: Upstairs Gaming 3
  • Mon Noon - 2:00 PM, Ant-Men
    GM: Dean Keith
    Tables: 15, 16, 17, 18, 19, 20 Room: Jefferson Room
  • Mon Noon - 2:00 PM, Ant-Men
    GM: Luke Hutson
    Tables: 15, 16, 17, 18, 19, 20 Room: Jefferson Room
  • Mon Noon - 2:00 PM, Ant-Men
    GM: Black Shield Productions
    Tables: 15, 16, 17, 18, 19, 20 Room: Jefferson Room
  • Mon Noon - 2:00 PM, Feegles in Space
    GM: Molly Lloyd
    Table: 11 Room: Madison Room
  • Mon Noon - 2:00 PM, Feegles in Space
    GM: Black Shield Productions
    Table: 11 Room: Madison Room
Role-Playing Games schedule in the grid
Trading Card Game

Trading Card Games

  • Sat 1:00 - 3:00 PM, Magic the Gathering 'Casual' Commander Tournament
    GM: Jason Benner
    Tables: 5, 6, 7, 8, 9, 10 Room: Ballroom A
  • Sat 2:00 - 3:00 PM, Star Wars Destiny
    GM: Jason Benner
    Tables: 1, 2 Room: Ballroom A
  • Sat 3:00 - 6:00 PM, Star Wars Destiny Tournament
    GM: Jason Benner
    Tables: 1, 2, 3, 4 Room: Ballroom A
  • Sat 3:00 - 7:00 PM, Magic the Gathering 'Competitive' Commander Tourny
    GM: Jason Benner
    Tables: 5, 6, 7, 8, 9, 10 Room: Ballroom A
  • Break Sat 7:00 - Sat 8:00
  • Sat 8:00 - 11:00 PM, Brandon Sanderson's Magic Draft
    GM: Brandon Sanderson
    Tables: 11, 12, 13, 14 Room: Madison Room
Trading Card Game schedule in the grid
Wargame

Miniature and tabletop wargames

  • Fri 2:00 - 6:00 PM, Star Wars X-Wing Tournament
    GM: Jason Benner
    Tables: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 Room: Ballroom A
  • Break Fri 6:00 - Sun 9:00
  • Sun 9:00 - 4:00 PM, Star Fleet Battles
    GM: Harlan Haskell III
    Tables: 1, 2, 3, 4 Room: Ballroom A
  • Sun 1:00 - 4:00 PM, "Speed Build a Space Marine"
    GM: Jason Benner
    Tables: 5, 6 Room: Ballroom A
  • Break Sun 4:00 - Mon 9:00
  • Mon 9:00 - 4:00 PM, Star Fleet Battles
    GM: Harlan Haskell III
    Tables: 1, 2, 3, 4 Room: Ballroom A
Wargame schedule in the grid